Çiyan İlaçlama

Çiyan İlaçlama

Çiyanlar, sıcak iklim koşullarını ve güneşi tercih eden, türlerine göre farklı renklerde olan ve uzunlukları 30 cm’ye kadar ulaşabilen zehirli eklembacaklılardır. Taş, kayalık, çürümüş kütük ve yaprak altlarında, evlerin nemli ve karanlık bölgelerinde saklanırlar. Geceleri beslenmek için aktif olan etçil çiyanlar, böcek ve solucan gibi küçük zararlıları zehirledikten sonra yiyerek beslenirler. Böcek türlerinde sık rastlandığı gibi, çiyanlarda yumurtlama ile çoğalırlar.

Çiyanların yaşam alanları ve türleri göz önüne alındığında zehirleri ciddi farklılıklar göstermektedir. Sıcak iklim koşullarında yaşayanlarda zehir oranının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye’de mevcut olan bazı çiyan türleri bir insanın çok kısa bir zaman dilimi içerisinde felç geçirmesine sebep olabilir.

Yaşamsal alanlarda çiyan görülmesi durumunda bireysel olarak mücadele edilmeye çalışılmamalıdır. Gerekli mücadele yöntemlerinin kesinlikle uzman ilaçlama firmaları tarafından uygulanması gerekir. Çiyan sokması durumunda ilk olarak ücretsiz zehirlenme hattı 0 800 314 79 00 aranmalıdır. Çiyan tarafından ısırılan bölge temiz tutulmalı, emilmeli ve gerekli durumlarda hafifçe kanatılmalıdır. Amonyak ile pansuman yapıldıktan sonra acilen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ağaçlık alanlara yakın olan bölgelerde, kapalı alanlarda da yuva yapabilen Çiyan türlerine yapılması gereken şey çiyan ilaçlama işlemidir.