Hamamböceği çok zeki

  •  Avrupa kıtasında evrimleşerek şekerli tuzaklardan kendini koruyan bir hamam böceği türü tespit edildi. Amerikadaki araştırmacılar öğrenme sürecini inceleyerek nasıl olduğunu tespit eden bir deneye tanık oluyorlar.Gözlem sonucunda hamam böceğinin tat alma duyusunu kendini koruyacak şekilde değiştirdiğini görüyorlar.Zehirli yemi gizlemekte kullanılan glikoz yemi tatlı olmasına rağmen acı olarak algılamayı başardıklarını ve metabolizmalarını buna uydurdukları görülüyor.
Hamamböceği çok zeki

20 yıl önce Carolina üniversitesi haşere mücadelesi veren ekibin bazı hamam böceklerini yok edemedikleri kayıtlara geçmiş.Çünkü hamam böcekleri şekerli yemi yememişler. Science dergisinde Dr.Coby Schol ün yazıya aldığı incelemede,hamam böceğinin sinir sitemini değiştirerek yemleri yemediği tespit edilmiştir.Deneyin ilk aşamasında yüksek glikoz reçel ve fıstık ezmesi veriliyor.Fıstık ezmesinde şeker daha azdır.Değişime uğrayan hamam böcekleri reçelin tadına bakıp geri kaçıyorlar ve fıstık ezmesini tüketiyorlar.Deneyin ikinci aşamasında glikozdan kaçmaları inceleniyor. Hamam böcekleri tat alma duyularını şekerli besinde acı hissedecek şekilde değiştirdikleri görülüyor.Şekerli zehiri reddederek hayatta kalmayı başarıyorlar.Bu gelişme hamam böceklerinin müthiş bir savunma geliştirdiğini gösteriyor.Her ne kadar ürktüğümüz görmek istemediğimiz hamam böcekleri aslında saygıyı hak ediyorlar.Yaşamaları tamamen bize bağlı olmasına rağmen bizden faydalanmayı çok iyi başarıyorlar.

Hamamböceği ilaçlaması bu nokta da ne kadar değer kazanıyor, bir düşünelim. Eğer bir gün bir yerde şekerli besini yemediklerini görürseniz şaşırmayın çünkü onlar bu tuzağın farkındalar. Tabii ki bilimsel araştırmalar sayesinde bizde olayın farkındayız.Ve mücadelemizi ona göre yapmamız gerektiğini biliyoruz.