Haşere İlaçlama

Haşere İlaçlama

Haşere İlaçlama çok kritik bir süreç olup profesyonellerce yapılmalıdır. bireysel ve yanlış uygulamalar ile haşere ile mücadele mümkün değildir.

Fare İlaçlama :

Fareler oldukça akıllı canlılardır. Özellikle lağım fareleri grup halinde hareket ederler.Bulundukları bölgeyi harita çizmiş gibi paylaşırlar.Onlarla mücadele kolay değildir.Örneğin zehiri içlerindeki en yaşılıya yedirirler ve sonuca bakarlar. Yaşlıya bir şey olmazsa onlarda o yemi tüketirler. Ev sahibi ile misafiri bile ayırırlar.

Yemi yedi diyelim fare ve öldü.Diğer arkadaşları o bölgeyi tehlikeli ilan edip belli bir süre terk ederler.İlaçlama da ki amaç aslında budur.Esnek yapılırıyla en küçük delikten çok rahatlıkla geçerler. Düz duvara tırmanırlar. Mücadeleyi mutlaka bilen insanlara bırakmak gerekir.

Hamamböceği ilaçlama :

Hamamböcekleri her türlü besinle beslenebilirler. Etçil ve otçuldurlar. Susuz olarak 5-10 hafta, besinsiz olarak birkaç ay yaşayabilirler. Gün boyunca sıcak yerlerde radyatörler ve sıcak su boruları arkalarında saklanırlar. Çöplükler, lağımlar, çöp tenekeleri, çöp artıkları, dolap içleri, buzdolabı, fırın, banyo, tuvalet, bulaşık makinası vb. arkaları, kirli ve iyi temizlenmemiş tabaklar hamamböcekleri için en uygun barınma ve üreme yerleridir. Karanlığı tercih ederler. Işıktan hemen kaçarlar.

Ülkemizde hamamböceklerinin 3 tane türüne rastlanır.

  • Blatella Germanica (Kalorifer böceği-Alman hamamböceği): Hamamböceği ilaçlaması mücadelesi en zor olan türdür. Ölürken bile yumurta bırakırlar. Yumurta kapsülleri ilaçtan etkilenmez ve bir zırhla kaplıdır. Uygun ısı ve nemi bulduğunda yumurtalar çatlarlar. Yavrular etrafa yayılırlar.
    Halk arasında nem böceği olarak da bilinir. Erginler 4 – 6 ay yaşarlar. Dişiler erkeklere göre daha büyüktür. Çiftleşmeye müteakıp 2 – 4 hafta içerisinde karnında yumurta geliştirir ve yumurtalarını kokon denen fasulyeye benzer kapsüller içinde uygun ortamlara bırakır. Her bir dişi yaşamı boyunca 4 – 8 kokon üretir. Her bir kokonda 30 – 40 yumurta bulunur. Kokonlardaki yumurtalar uygun sıcaklıkta 24 saat içerisinde açılıp nimfler ortaya çıkar. Nimfler 40 – 60 gün arasında 5 – 7 evreden geçip erginleşirler ve ev içlerinde yaşarlar.

İlaçlama periyotları bu yaşam döngüsü baz alınarak yapılmalıdır.

  • Blatta Oriental (Karafatma): Ev içi ve ev dışında bahar aylarında faaliyete geçerler. Çiftleşen dişiler yaşamı boyunca 8 – 10 kokon üretir. Kokonların bünyelerinde 2 hafta içerisinde gelişip uygun ortama bırakırlar. Kokonlardaki yumurta gelişimi sıcaklığa bağlı olarak 40 – 70 günde tamamlanır. Her bir kokonda 5 -15 nimf çıkar ve bu nimfler 5 – 6 ay içersinde 7 – 10 evreden geçip erginleşirler. Erginler 6 ay yaşar ve kış aylarında populasyonları oldukça düşüktür.
  • Periplanata America (Amerikan hamamböceği): Uçma yeteneğine sahip iri yapılı türlerdir. 1 yıl veya daha fazla yaşama süreleri vardır. Çiftleşen ergin dişi 8 – 12 gün içerisinde yumurtalarını geliştirip kokon halinde uygun ortama bırakırlar. Bir dişi yaşamı boyunca 20 – 50 kokon meydana getirir. Kokonlardaki yumurta kuluçka periyodu yaklaşık 35 gündür. Her bir kokon 14 – 16 nimf çıkar ve bu nimfler 5 – 15 ay içerisinde 9 – 13 evreden geçip erginleşirler.

Hamamböcekleri taşıdığı hastalıklar yönünden çok risklidirler. Salgın ve bulaşıcı hastalıkların taşınmasında rol alan vektörlerin en başlarında yer alırlar. Dizanteri, tifo, verem gibi bir çok viral ve bakteriyel enfeksiyonların kaynağıdırlar.

Bu sebeplerden dolayı evde, işyerinde kısacası yaşadığınız tüm alanlarda eğer bu türlerden birine rastlarsanız kati suretle hamamböceği ilaçlama çalışması yaptırmalısınız. Hızlı üreme döngüleri sayesinde yaşadığınız alanı çok çabuk istila edebilirler. Hamamböceği mücadelesinde profesyonel bir ilaçlama firmasından destek almalı ve profesyonel bir mücadele yöntemi tercih edilmelidir.

Eğer yaşadığınız alanda hamamböceği ile karşılarsınız işiniz çok zor…Çünkü yukarıda saydığımız nedenler işinizi ve normal yaşantınızı kabusa dönüşterebilir.

İşiniz çok kolay…Hemen bir profesyonel ilaçlama firmasından destek alabilirsiniz…

Tahtakurusu (Heteroptera) ilaçlama:

Tahtakuruları 2 çeşittir.

  • Yatak tahtakuruları (Cimicidae)
  • Tahtakurusu (Cimex Lectularis)

Üstten basık 3 – 6 mm boyutunda yassı oval yapıda canlılardır. Memelilerden kan emmek amacıyla geceleri ortaya çıkarlar. Gece ışıklar söndükten yaklaşık on beş dakika sonra saklandıkları yerlerden çıkarak kan emmek için harekete geçerler. Isırdıkları yerde kırmızı yuvarlak şekilde izler bırakırlar. Genelde karanlık yerlere saklanırlar. Kokularıyla tanınabilirler. 6 – 12 ay arasında açlığa dayanabilirler. Yumurtalar 5 nimf döneminden 6 – 8 hafta sonra ergin hale gelirler.

İyi bir tahtakurusu mücadelesi tahtakurularının yaşam döngülerini ve barınma alanlarını iyi bilmekten geçer. Bunun için tahtakurusu ilaçlaması bu konuda uzman kişi veya kişilerce yapılmalı ve üreme döngüleri baz alınarak birkaç defa tekrarlanmalıdır. Tahtakurusu mücadelesinde rezidüel ilaçlar kullanılmalıdır.

Tahtakuruları kan emme sırasında ağız yoluyla salyasından birçok viral enfeksiyon ve bakteriyel hastalıklar bulaştırabilir. Evinize yada yaşadığınız ortama her yerden bulaşabilirler. Özellikle yeni bir mobilya, yatak, halı vb. eşyalardan taşınma yoluyla geldiğine sık rastlanır. Eğer evinize yeni bir eşya aldıysanız ve gece ışıklar söndükten sonra vücudunuzda kaşıntılar hissediyorsanız, sabah kalktığınızda vücudunuzda kırmızı büyük lekeler görüyorsanız tahtakurusu probleminizin olması çok güçlü bir ihtimaldir. Türkiye nin her yerinden ulaşabileceğiniz çağrı merkezimiz sayesinde tahtakurusu mücadelesi konusunda uzman personellerimizden bilgi alabilir ve yaşadığınız ortamı güvenle ilaçlatabilirsiniz. Geç kaldığınız her dakika probleminiz katlayarak artacak ve mücadele daha zor hale gelecektir. Uzman ekibimiz sizleri bu problemden kurtararak başarılarına bir yenisini daha ekleyerek çalışmalarına devam ederken, sizlerde tahtakurusu probleminden kurtulmanın sevinciyle geceleri rahatça uyuyacak ve ışığınızı rahatça kapatarak gönül rahatlığıyla bir sabaha uyanabileceksiniz.

Unutmayınız… Tahtakuruları en çok bebekleri ve çocukları tercih ederler. Çünkü taze kan ve yumuşak yağ dokusu onları her zaman cezp etmiştir…

Bit İlaçlama (phitiraptera) :

Vücut biti (pediculus humanus) insanın en önemli asaklarından biridir. 2 – 3 mm boyutundadır. İnsanlardan kan emip hastalık taşımaları ve alerjik reaksiyonlara neden olduklarında önemli zararlılardandır. Yumurtaları saç diplerine bırakırlar ve 6 – 8 gün sonra nimf haline gelip 18 – 20günde 3 gömlek değişim dönemi geçirdikten sonra ergin duruma gelebilirler.

Doğada birçok bit türü bulunmaktadır. Kuş biti, tavuk biti, ot biti gibi konakçılarına göre isimler alırlar. İnsan biti vücudun değişik alanlarında barınabilir. En çok bulunduğu yer ise saç kısmı ve kıl dipleridir. Bit mücadelesinde sadece kişisel bakım ve temizlik yeterli gelmeyebilir. Kıyafetlerinizden başka kişilere veya yatağınızdan yastığınızdan başka insanlara bulaştırabilirsiniz. Eğer bit probleminiz olmuşsa mutlaka yaşadığınız ortama mutlaka bit ilaçlaması yaptırmalısınız.

Bitler günümüzde daha çok çocuklarda görülür. Okuldan, servisten, kreşten, otobüsten kısacası her alandan bulaşabilirler. Bitler yumurtalarını çocukların saç diplerine bırakırlar. Halk arasında sirke diye tabir edilen yumurtalar çok hızlı bir şekilde erginleşerek çiftleşecek erginliğe ulaşırlar. Erginleşen bireyler yeniden etrafa yumurtalarını saçarlar.

Bit ilaçlaması eğer ev ya da kapalı alanda yapılacaksa mutlaka uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bilinçsizce yapılan bir çalışma sizi, çocuğunuzu ya da çevrenizdekileri zehirleyebilir. Çünkü yapılacak uygulama çok önem taşımaktadır. Evinizin, işyerinizin ya da ortamınızın her yerinin titiz bir şekilde ilaçlanarak yapılan profesyonel bir çalışma ancak sizi kesin ve garantili ilaçlama sonucuna götürecektir. Bunun yanı sıra kişisel bakım ve temizlikte çok önemlidir. Her eklembacaklılarda olduğu gibi bitlerde de yumurtalar ilaçlara karşı muhafaza altına alınmıştır. Çünkü böcekler alemin de, bu alemin neslinin devamı için yumurtalar mükemmel bir şekilde muhafaza altına alınmış ve her türlü dış tehlikeye karşı korunaklı bir yapı oluşturmuştur. Bu yüzden saçlarda ki sirkeler tarakla ve yıkamayla uzaklaştırılmalı, elbiseler iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Halı ve kilimleriniz, perdeleriniz yine aynı şekle yıkanmalı, kullandığınız eşyalar, yastık, çarşaf, nevresim ve yorganlarınız da iyi bir temizlikten geçmelidir. Ev içerisinde karantina oluşturulmalı yastıklar kişiye özel olmalı ve tarak vb. eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Böylece bulaşma riskini en aza indirgemiş olursunuz.

Yumurtalara karşı alınacak bu tedbirden sonra iyi bir ilaçlama hizmeti erginleri de yok ederek sizleri bit probleminden kurtaracaktır…