İlaçlama Yöntemleri

İlaçlama Yöntemleri

Kapalı Alanlarda Kokusuz ve Lekesiz Mücadele Yöntemleri: Haşere mücadele yöntemlerinde kullanmakta olduğumuz Dünya Sağlık Örgütü (W.H.O.) onaylı ve Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilaç ve yemlerin etkililiği, verimliliği ve güvenilirliği sayesinde, ilaçlama öncesinde herhangi bir toplama işleminin ve/veya ilaçlama sonrasında herhangi bir temizlik işleminin yapılması gerekmemektedir.

  • Jel Uygulaması: Böcekleri direkt kendisine çeken etkili yem karışımlarının bir tabanca yardımıyla muhtemel (aynı zamanda çocukların ulaşamayacağı) bölgelere sıkılması işlemidir. Bir kaç böcek tarafından yemin bünyeye alınması ile etkisini göstermeye başlayan bu güvenilir karışımlar, böceklerin aralarındaki etkileşimin de sayesinde yuva içerisinde hızlı bir şekilde toplu olarak ölmelerini sağlar. Bu mücadele yöntemi tamamen kokusuz ve lekesizdir. İlaçlama esnasında ve sonrasında evde bulunulmasının mahsuru yoktur. İlaçlama sonrası rutin ev temizliklerine devam edilmelidir.
  • Sırt Pompası (Pülverizatör) ile Uygulama: Böceğin türü ve yoğunluğuna göre hazırlanan etkinliği kanıtlanmış ilaç karışımlarının basınçlı olarak yüzeye uygulanması işlemidir. Bu mücadele yöntemi tamamen kokusuz ve lekesizdir.
  • Soğuk Sisleyici (ULV) ile Uygulama: Tespit edilen böceğin türüne ve yoğunluğuna göre kullanılacak en uygun ilaçların, damla boyutları 20 ile 100 mikron arasında olacak şekilde, ortama uygulanması işlemidir. Bu mücadele yönteminde amaç kullanılacak ilaçların yeterli süre havada askıda kalmasını sağlamaktadır. Bu süre zarfında ortamda bulunan haşerelerin sinir sistemleri tahrip edilir ve direkt olarak ölmeleri sağlanır. Daha sonra yere çökmüş olan ilaç molekülleri, zeminde gizli saklı yerlerde kalan haşerelerin sindirim sistemlerini anında tahrip ederek, ölmelerini sağlamaktadır.

Sentetik piretroitler ile kaplı olan bu ilaçlar (çıplak göz ile görülmeyen, sadece haşerelerin yapısı gereği ayakları ile patlattıkları içi ilaç dolu parçacıklar); insanlar ve evcil hayvanlar için kesinlikle zararsız ve etkisizdir. Bu mücadele yöntemi tamamen kokusuz ve lekesizdir.
Lütfen Dikkat! Çalıştığınız firmanın kokulu ilaç kullanıp kullanmadığını lütfen kontrol ediniz. Kokulu ilaçlar kansorejen madde içerdiğinden ve uygulama sonrası insan sağlığını en az 6 – 12 ay tehdit ettiğinden, Sağlık Bakanlığı kararınca kokulu ilaçların kullanımı kesinlikle yasaktır.

İlaçlama Yöntemlerini kısaca bu şekilde sıralanabilir.