Karafatma İlaçlama

Karafatma İlaçlama

Hamam böceğinin bir türü olan karafatma (kara böcek), siyah ve parlak olması özelliği sayesinde tanınır ve türlerinden ayrılır. Karafatmalar, sıcağa olan bağlılıklarından ve nem ihtiyaçlarından dolayı ılık ve nemli ortamları tercih ederler, kuru ve kurak bölgelere kolay kolay yerleşmezler. Kriterlerine uygun yaşam alanına yerleşip beslenmeye başladıktan hemen sonra yumurtlamaya başlarlar. Bir kaç hafta içerisinde sayıları binle ile ifade edilecek olan karafatmalar, küçük böcekleri yiyerek bünyelerine aldıkları bakteri, mikrop, mantar ve virüsleri üzerinde gezdikleri besin maddelerine dışkı, salya ve yumurta yolu ile direkt bulaştırırlar. Dolayısıyla, bir çok hastalığın sebebi veya tetikleyicisi konumundalardır.

İnsan yaşam alanları içerisinde her koşulda yaşayabilen karafatmalar, özellikle lavabo, banyo, mutfak, kalorifer petekleri, boru içleri, bina boşlukları, kalorifer daireleri, çatı ve depolarda karşımıza çok sık çıkan bir haşere türüdür. Geceleri avlanmayı tercih eden karafatmalar, gündüzlerini sürekli olarak yuvalarında geçirirler.

Bulunulan ortamda sadece bir tane karafatma bile fark edilse, bu devamının olduğunun bir göstergesidir. Hızlı bir şekilde tedbir alınmaz ise, açılacak olan yumurtalar tüm alana yayılacak ve bir çok bulaşıcı ve salgın hastalığın temeli atılmış olacaktır.