Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama

Karıncalar, yeryüzündeki en aktif, en hareketli, en sosyal ve en güçlü canlılardır. Yaşamları süresince hiç bir zaman uyumayan, günün 20 saatini çalışarak ve kalan 4 saatini de dinlenerek geçiren karıncalar, dünyanın en kalabalık kolonileri halinde yaşarlar. Dolayısıyla da sürekli birlik ve beraberlik içerisindedirler. Besin depolarken yavrularına göz kulak olur, bir tehlike durumunda kolonileri için savaşırlar.

Yeryüzünde tarımı ilk kez kullanan canlı türü karıncalardır. Yuvaları etrafında belirledikleri bölgelere mantar ekerler. Karıncalar, besin maddelerine ulaşabilmek için ilk olarak öncü bir karıncayı gönderirler. Öncü karınca, besin maddelerine ulaşırken çizdiği rotanın kaybolmasını istemediğinden, peşinde koku molekülleri bırakır. Bu yöntem sayesinde, arkasında bırakmış olduğu karınca kolonisi de besine hızlı bir şekilde ulaşır. Vücut ağırlıklarının 50 katı yükü (besini) yuvalarına rahatlıkla götürürler.

Karıncaların, insanların kullandığı kaynakları kullanmak istemeleri, tarımsal alanlarda ciddi tahribatlara yol açmıştır. Karıncalar binaları, apartman dairelerini, yazlıkları ve bahçeleri işgal ederler.