Mite Akar İlaçlama

Mite (Akar) İlaçlama

Mite (Akar), 55 mikron boyutuna kadar büyüyebilen, yeryüzünde 48,200 türü bulunan, parazit olarak canlı organizmalar üzerinde yaşayabilen ve insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden zararlı eklem bacaklı mikroorganizmalar dır. Bir çok ülkede, geçtiğimiz 10 yıl içerisinde mitelara karşı ciddi önlemlerin alınmaya başlaması insanlık için bir artı puan iken, maalesef Türkiye’de sadece bilgi ve kültür seviyesi yüksek bireyler yeterli özeni göstermektedirler.

Mitelar, bulunduğumuz her ortamda özellikle de ev içerisinde ki tozlar da, yattığımız yataklarda, koltuk ve kanepe takımlarında barınan, zararlı ve mikroskobik kısaca göz ile görülmeyen canlılardır. Yatağa ve ortama dökülen deri parçaları ile beslenirler. Geceleri döküldüğünü bile farkedemediğiniz 1 gram deri parçası 1 milyon mite’ı günlerce beslemeye yetmekte ve yataktaki ısı ve nem çoğalmaları için olanak sağlamaktadır.

Mite (Akar) Sağlığımıza Zararları;

Mitelar; astım, egzema ve bahar nezlesi gibi hastalıkların öksürük, hapşırık, burun akıntısı, nefes darlığı, kaşıntı, deri dökülmesi, deride alerji gibi rahatsızlıkların temel sebepleridirler. Havalandırılmayan ortamlar, sürekli değişmeyen yatak takımları, sık sık temizlenemeyen koltuk ve kanepeler mitelar için vazgeçilmez üreme ortamlarıdır, ancak bu uygulamalar tek başına yeterli değildir. Yapılan araştırmalar 1 yıl boyunca kullanılan yataklar, koltuk ve kanepelerde milyarlarca mite biriktiğini ve bilimin sağlamış olduğu profesyonel yöntemler dışında bu canlılarla bireysel olarak mücadele etmenin malesef mümkün olmadığını göstermiştir. Sebebi, miteları bulunduğumuz ortama, nakil aracı olarak adlandırdığımız tozlar getirmektedir. 1 gram toz, yaklaşık 20.000 adet mite’ı ve 400.000 – 500.000 adet dışkı topunu bünyesinde barındırır.

GINA 2010 raporuna göre: En çok çocuklarda görülen ve kronik bir hastalık olan astım, 2009 yılında 250.000’den fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. 2010 yılında dünya genelinde astımlı hasta sayısı 300 milyonu geçmiştir.