Sinek İlaçlama

Sinek İlaçlama

Karasinekler, uzunlukları 9 mm’ye kadar çıkan, renkleri koyu gri – siyah olan, iri yapılı, zarlı kanat yapılarına sahip, uçuş ustası böceklerdir. İklim ve hava koşulları farketmeksizin bütün yaşamsal alanlarda bulunurlar ve yaşamlarını rahatlıkla sürdürürler.

Beslenme çeşitlilikleri sayesinde gıda ve gıda artığının olduğu (çöp, lağım ve hayvan pisliği gibi) her yerde beslenebilir. Ancak, gün içerisinde kilometrelerce karelik alanları dolaştıklarından, uçuş sonrası vücut sıvılarında ciddi ölçüde şeker kaybı yaşanır ve karasinekler yaşamsal alanlarda özellikle şekerli besin arayışına girerler.

Karasinekler, bir saat içerisinde 8 – 12 kere dışkı bırakırlar. Bulundukları pis ortamlardan bünyelerine aldıkları bir çok zararlı mikroorganizmayı dokundukları her ortama her gıdaya direkt yayarlar. Birbirlerinin bıraktıkları dışkıları emdiklerinden, bünyelerindeki zararlı mikroorganizmaları da birbirlerine de hızlı bir şekilde bulaştırırlar. Kısaca, vücutlarında, ağızlarında ve ayaklarında insan sağlını olumsuz yönde etkileyen yaklaşık 20 milyon bakteri, virüs ve diğer zararlı mikroorganizma barındırırlar. Kolera, dizanteri, hepatit, diyare (ishal) ve verem gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcısıdırlar. Gıda zehirlenmesi ve çocuk felcinin ana sebebidirler.

Karasinekler çok hızlı ürerler. Yoğun, aktif ve üretici bir hayat sürerler. Uygun şartlar altında, 3-4 ay gibi kısa bir süre içerisinde sayıları trilyonlarla ifade edilir ve daha geniş alanlara hızla yayılırlar.