Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinekler, vızıltıları ile kolayca tanınan, ağır hareket eden ve kan emerek beslenen kanatlı narin böceklerdir. Doğru bilinenin aksine, sadece dişi sivrisinekler yumurta yapabilmek için sadece omurgalı canlılardan kan emerler ve kış ayları da dahil olmak üzere her mevsim sürekli çoğalırlar. İnsanlar, evcil hayvanlar ve büyük/küçük baş hayvanlar için en tehlikeli hastalıkların taşıyıcıları olduklarından, MMCA (Michigan Mosquito Control Association) sivrisineklerin yeryüzünde barınan en tehlikeli canlılar olduğu gerçeği üzerinde durmaktadır.

Algıları çok yüksek olan sivrisinekler, bir bireyin sıcaklığını ve vücut nemini kilometrelerce öteden algılayarak kan emmek için gelirler. Bir gece içerisinde 12 km mesafe katederler.

Sivrisinekler, kan emme sürecisinin ilk aşamasında, deriye ağız sıvılarını enjekte ederek yüzeyi uyuştururlar. İkinci aşamada, ağızlarındaki kesici ile uyuşan yüzeyi keserler. Son olarak, kestiği yüzeyden içeri sokulan hortumları sayesinde kan emerler. Malesef, bu aşamalar sırasında diğer omurgalı canlılardan bünyelerine almış olduk oldukları en tehlikeli hastalıkları insanlara, evcil hayvanlara ve büyük/küçük baş hayvanlara direkt bulaştırırlar.

Bünyelerinde, milyonlarca virüs, parazit ve bakteriyi bir arada barındırırlar. Ağır akciğer hastalıklarından kanamalı ateşe, kanserden fil hastalığına, sıtmadan vücutta ipliksi solucanların oluşmasına, kısaca HIV virüsü (AIDS) dışında, 100lerce insan hayatını tehdit eden hastalığa neden olurlur. Dünya genelinde her yıl 700 milyon insanın sivrisinekler tarafından ısırılarak ölümcül hastalık sahibi olduğu ve 10larca milyon insanın bu hastalıklar yüzünden yaşamını yitirdiği bilinmektedir.

Sivrisineklerle mücadelenin başlaması için, öncelikli olarak ilaçlama yapılacak bölgenin etrafında ki (eğer var ise) pis su birikintilerini kurutmak ve çöplerden kurtulmak gereklidir.

Sivrisinek ilaçlama için uzman ekiplerle çalışmak çok önemlidir.