Tahtakurusu İlaçlama

Tahtakurusu İlaçlama

Tahtakurusu (Yatak böceği), özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olan, kırımızı – koyu kahve renkte, 4-5 mm boylarında, sadece memeliler ve kuşlardan kan emerek beslenen çok küçük bir böcek türüdür. Çoğunlukla geceleri beslenmek için aktif olurlar ve gündüzlerini ev içerisindeki çatlaklarda, mobilya döşemeleri arasında, çarşaf altlarında, karanlık ve ulaşılması zor alanlarda saklanarak geçirirler.

Tahtakurusu, kan emerek yaşamlarını sürdüklerinden dolayı, tehlikeli hastalık bulaştıran haşereler arasında yer alırlar. Bünyelerinde tükürük ve kan taşıdıklarından dolayı kesinlikle ezilerek veya sert bir cisimle vurularak öldürülmemelidirler; açığa çıkan tükürük alerjik reaksiyona, kan ise ortamda pis bir kokuya sebep olacaktır.

Bu canlılar çanta, bavul, poşet veya evcil hayvan vasıtasıyla çok kolay bir şekilde yer değiştirirler. Beslenmeden 11 – 12 ay gibi bir süre yaşayabilen Tahtakurusu, her bir üremede bulundukları ortama 200’ün üzerinde yumurta bırakırlar. 1 hafta içerisinde gelişimini tamamlayıp aktif olacak yeni Tahtakurusu ile bu sayı çok kısa bir süre içerisinde binlerle ifade edilecektir.

Tahtakurusu ile bireysel mücadele içine girilmemelidir, kesinlikle alanında uzman bir ilaçlama firması ile çalışılmalıdır.