Tespih Böceği İlaçlama

Tespih Böceği İlaçlama

Tespih böceği, 5 cm’ye kadar büyüyebilen, siyah – kahve – gri renklerde, zırh görevi gören kabuklu bir yapıya sahip bir eklem bacaklıdır. Tehlike anında kıvrılarak top şeklini almasından dolayı adı tespih böceğidir. Kıvrılarak top şeklini almasının bir diğer sebebi de hızlı hareket etme isteğidir. Bu sayede, yüksek yerlerden atlarken zarar görmez.

Otçul olan tespih böcekleri, nemli ve rutubetli bölgeleri seçerler. Sebebi, havadaki oksijeni rahatlıkla alabilmesini sağlayan hassas ve ince solungaçlarının nemli kalması koşuludur. Dolayısıyla, kurak ve sıcak bölgelerde barınamazlar. Bu yüzden bodrum katlarında, depolarda, saksı bulunan evlerde, tarlalarda ve bahçelerde sıklıkla görülürler. İnsanları ısırma ve sokma durumu bulunmayan tespih böcekleri, evdeki saksı bitkilerine, bahçe bitkilerine ve tarlada ekli mahsule sürekli zarar verirler.

Hareket kabiliyetlerinden dolayı bitkisel yiyecek ve meyvelerin üzerinde dolaşan bu canlılar, taşıdıkları bakteri ve mikroplar ile insan sağlını büyük ölçüde tehdit etmektedirler.